Od 1 lipca 2021 r. kasy fiskalne online będą musieli posiadać przedsiębiorcy świadczących usługi:
- fryzjerskie
- kosmetyczne
- budowlane
- prawnicze
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów
- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu
Fiskalizacja kas online
Gdy mamy już zakupione urządzenie, wybranego serwisanta oraz zapewniony dostęp do Internetu, pozostaje nam instalacja i fiskalizacja kasy online. Podczas tych czynności musi być obecny serwisant, który skonfiguruje i nawiąże połączenie z Centralnym Repozytorium Kas .
W trakcie automatycznej fiskalizacji, kasa otrzyma numer ewidencyjny. Numer ten będzie zapisany w pamięci chronionej kasy. Zakończenie fiskalizacji potwierdzone zostanie raportem fiskalnym fiskalizacji. Kasa pobierze i zapisze w pamięci chronionej harmonogram przesyłania danych.
Po zakończeniu fiskalizacji można rozpocząć ewidencjonowanie obrotu na kasie online.
Zwrot za kasę fiskalną online
Przedsiębiorca może się ubiegać o zwrot kosztów poniesionych w związku z zakupem kasy fiskalnej online. Ulga obowiązuje jednak tylko wtedy, gdy rozpoczęcie ewidencji sprzedaży za pomocą nowej kasy nastąpi przed 1 lipca 2021 r. Kwota ulgi wynosi 90% ceny netto zakupionego sprzętu, jednak nie więcej niż 700 zł. Jeśli przedsiębiorca zakupi więcej niż jedną kasę fiskalną, to może otrzymać zwrot za każdą z nich. Warunkiem jest rozpocznie korzystania z urządzeń nie później niż w ciągu 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia ewidencji sprzedaży.